Rola geodety:
Inwentaryzacja powykonawcza budynku i przyłączy, sporządzenie mapy do celów opiniodawczych oraz przygotowanie dokumentów do aktualizacji ewidencji gruntów i budynków.
Zakończenie budowy nie oznacza, że możemy od razu się wprowadzić. Najpierw musimy dopełnić ostatnich formalności. Niespełnienie tego obowiązku grozi wysoką karą – nawet do 10 tys. zł.
Chcąc uzyskać pozwolenie na użytkowanie, zależnie od warunku zawartego w treści pozwolenia na budowę, należy złożyć albo wniosek o pozwolenie na użytkowanie budynku albo zawiadomienie o zakończeniu budowy i przystąpieniu do użytkowania. Do składania dokumentów i odbioru decyzji uprawnieni są właściciele budynków. Należy tego dokonać w Państwowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego (PINB) w Starostwie Powiatowym.
Aby budynek mógł uzyskać pozwolenie na użytkowanie musi spełniać określone warunki, a mianowicie posiadać podstawowe wykończenie kuchni (kuchenka), łazienki (toaleta, umywalka) i schodów (barierki).
Do składanego wniosku należy obowiązkowo dołączyć następujące załączniki:
* oryginał dziennika budowy – dokument ten przekazywany jest właścicielowi podczas odbioru technicznego lub sprzedaży nieruchomości;
* oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym, warunkami pozwolenia na budowę i przepisami, oraz o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy. Oświadczenie takie powinna podpisać osoba, która nadzorowała prace wykończeniowe w budynku i posiada stosowne uprawnienia;
* kopie protokołów badań i sprawdzeń:
– szczelności instalacji gazowej (ważny jest 1 rok),
– protokół/opinię kominiarską (ważna jest 1 rok),
– instalacji elektrycznej lub oświadczenie, że Zakład Elektryczny zainstalował stały licznik (protokół "zerowania" instalacji elektrycznej);
* inwentaryzacja powykonawcza budynku;
* świadectwo charakterystyki energetycznej;
* projekt budowlany;
* kopię aktu notarialnego;
* kopię umowy z gazownią;
* kopię umowy z zakładem energetycznym;
* opis zmian budowlanych w stosunku do oryginalnego projektu, jeśli takie zmiany były wprowadzane;
* kopię pierwotnego pozwolenia na budowę;
* kopię umowy o dostarczanie wody i odbiór ścieków;
* kopię decyzji na użytkowanie infrastruktury.
Do wykonania inwentaryzacji powykonawczej budynku potrzebujemy geodety, który wykona odpowiednie pomiary i sporządzi mapę do celów opiniodawczych. Taka mapa służy do zweryfikowania czy dany budynek jest zgodnie usytuowany z założeniami projektu zagospodarowania terenu.
Składając dokumenty w urzędzie należy zabrać ze sobą kopie i oryginały dokumentów, aby pracownik PINB mógł poświadczyć zgodność składanych kopii z oryginałami. Warto pamiętać również o kopii składanego wniosku, aby dokonano na niej potwierdzenia jego przyjęcia. Decyzja powinna zostać wydana w ciągu 21 dni.
Po otrzymaniu decyzji możemy zacząć mieszkać w naszym wymarzonym domu.