Centrum Informacji Geodezyjnej

baza praktycznej wiedzy z dziedziny geodezji i kartografii

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • XML Parsing Error at 1:286. Error 9: Invalid character
  • XML Parsing Error at 1:120. Error 9: Invalid character
  • XML Parsing Error at 1:447. Error 9: Invalid character

Które drzewa podlegają pomiarowi? Czy każde drzewo jest treścią mapy zasadniczej?

Pytania z pozoru banalne, każdy niby zna odpowiedź ale z uzasadnieniem bywają kłopoty.

Część z kolegów uważa, że pomiarowi nie podlegają drzewa, które nie są chronione (np. drzewa owocowe). Zacznijmy zatem do Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o orchonie przyrody (t.j. Dz.U.09.151.1220 z późn. zm). W art. 83.6 znajduje się lista przypadków, dla których nie jest wymagane zezwolenie na usunięcie. Można się tam dowiedzieć, że dotyczy to nie tylko drzew owocowych. Będą to również drzewa młodsze niż 10 lat a także drzewa w lasach, na plantacjach, w ogrodach botanicznych i zoologicznych, położone na wałach przeciwpowodziowych, utrudniające widoczność sygnalizatorów i pociągów oraz eksploatację urządzeń kolejowych, powodujące tworzenie na torowiskach zasp śnieżnych, stanowiących przeszkody lotnicze, utrudniające utrzymianie urządzeń melioracji szczegółowej. Długa lista. Czyżby wszystkie te drzewa nie podlegały pomiarowi? W tym miejscu warto jeszcze zwrócić uwagę na art. 85.3, który mówi że jeżeli drzewo rozwidla się na wysokości poniżej 130 cm, każdy pień traktuje się jako odrębne drzewo.

Szukamy dalej.

Instrukcja K-1 (81) wymienia kilka przypadków drzew, których nie wykazuje się na mapie zasadniczej. Jest mowa o pierśnicy 0.2m, jest mowa o drzewach na posesjach (dalej niż 5m od granicy) ale ani słowa na temat drzew owocowych.

Instrukcja K-1 (98) rozróżnia jedynie drzewa liściaste i iglaste (z pomiaru bezpośredniego bądź nie) ale ani słowa na temat drzew owocowych. Spotkałem się nawet z opinią, że drzewo owocowe nie jest drzewem ani liściastym ani iglastym. Ciekawa koncepcja jednak mnie nie przekonuje. Z punktu widzenia mapy zasadniczej prowadzonej numerycznie każde drzewo podlega ujawnieniu na mapie.

Zatem które drzewa należy mierzyć? Moim zdaniem odpowiedź na to pytanie znajduje się właśnie w §32 instrukcji K-1 (98). Zakres treści fakultatywnej podlegającej pomiarowi ustala inwestor, który zleca jej pomiar. W takim razie to inwestor decyduje czy interesują go drzewa owocowe, liściaste, iglaste, młodsze niż 5 lat, czy może o pierśnicy >0,2m. Jeżeli zaś inwestor zleca pomiar pełnej treści to w przypadku gdy mamy wątpliwości czy mierzyć tzw "tyczki" czy nie, najlepiej doprecyzować to właśnie z inwestorem.

 

Poradnik Inwestora

Logowanie


Content View Hits : 432340